Visa priser: exkl. moms |
inkl. moms
Finns i lager. Levereras vanligtvis inom 2 arbetsdagar.
st
Bli ägare till en av de finare okularen på marknaden! Baader Planetarium har tagit vidvinkel-okularen till en ny nivå med sina asfäriska okular. Genom att använda samma teknologi som används i dagens mer avancerade kameraobjektiv, kan den optiska kvaliteten höjas samtidigt som antalet linselement reduceras (och därmed även vikt och pris).
Baader 36 mm Hyperion Asfärisk okular 72° - 1,25 tum / 2 tum
Standard Erfle okular har märkbar sämre off-axis prestanda. Detta beror på att ljuset i ytterkant av fältet bryts starkare än i centrum och förorsakar oskärpa. Den asfäriska korrektionen korrigerar för dessa avvikelser och ger mycket goda optiska prestanda och brytningsfelet är reducerat till ett minimum.
Viktiga egenskaper:
- Utmärkta visuella egenskaper, utan Kidney-Beaning
- Kompakt och lätt konstruktion
- Mycket lämplig för foto med Hyperionsystemets adaptrar
- Optimerad Phantom Multi Coating för maximal transmission och kontrast
Anslutning av digitalkameror:
Okularet levereras med två integrerade gängor, 1x M43 och 1x M54. Du kan, via dessa, med hjälp av olika adaptrar, ansluta till de flesta förekommande fabrikat av DSLR- och kompaktkameror.
Specifikationer:
- Brännvidd: 36 mm
- Synfält: 72° vid 2" anslutning. Observera att synfältet begränsas när du använder 1,25" adaptern!
- Vikt: Ca 400 gram
- Coating: Multicoating på varje glas/luft yta
 |
Passa på att köpa passande skyddsbehållare till okular!
Skyddsbehållaren ger skydd för okularet mot skador och skyddar även lite mot damm.
Den passande modellen till okularet är denna.
|